Camping.pl

Istra: przewodnik

Obszar turystyczny Istria to jeden z najbardziej znanych regionów Chorwacji, kraju cieszącego się ogromną popularnością, jeśli chodzi o letnie wakacje nad morzem. Jest to półwysep na Morzu Adriatyckim, na którego wybrzeżach znajdują się kempingi i ośrodki wczasowe umożliwiające łatwy dostęp do plaż w nadmorskich miejscowościach.

Z geograficznego punktu widzenia półwysep Istria znajduje się w strefie szczególnie sprzyjającej turystyce zagranicznej, ponieważ graniczy ze Słowenią i znajduje się w odległości kilku kilometrów od granicy z Włochami. Na półwysep łatwo dotrzeć samochodem lub pojazdem kempingowym. Istria oferuje łagodny klimat typowo śródziemnomorski i 455 kilometrów wybrzeża, do których można dodać kolejne 50 km Istrii słoweńskiej.

Nadmorski urlop w Istrii chorwackiej oznacza szeroką gamę nadmorskich miejscowości o ogromnym uroku i charakterystycznej atmosferze. Między północnym i południowym krańcem półwyspu znaleźć można nadmorskie miasteczka niczym perły rzadkiej urody, np. Umag ze starówką położoną nad Adriatykiem na cyplu otoczonym przez plaże. Dalej na południe znajduje się magiczna miejscowość Novigrad oraz znana miejscowość turystyczna Porec, uznawana dziś za „turystyczną stolicę Chorwacji”, oferująca szeroki wybór campingów i ośrodków turystycznych, w tym ośrodki przeznaczone dla naturystów. W odpowiedzi na zwiększony napływ turystów Parenza rozwinęła się pod względem zakwaterowania, dzięki turystycznemu rozwojowi pobliskich nadmorskich miejscowości, takich jak Plava Laguna, Zelena Laguna, Bijela Uvala, Brulo, Materada, Červar-Porat, Ulika i Lanterna.

Jeszcze dalej na południe na chorwackiej Istrii znajdują się kolejne miejscowości turystyczne, takie jak Vrsar i Rovinj, które wraz z poszarpanymi brzegami i nadmorskimi wioskami oferują turystom dostęp do urokliwych wysp i wysepek położonych w niewielkiej odległości od wybrzeża. W południowej części Istrii należy zwrócić uwagę na miasta, takie jak Fažana, Vodnjan i Medulin, zaś przemieszczając się w głąb kontynentalnej części Chorwacji, miasto Rabac z charakterystycznymi gajami laurowymi.

Czytaj więcej

Odkryj naszą sieć turystyczną