Camping.pl

Maremma: przewodnik

Maremma to strefa turystyczna, idealna dla podróżujących poszukujących doskonałego mariażu między morzem i przyrodą. Usytuowana między Toskanią a Lacjum, przy czym zarówno Maremma toskańska jak i Maremma z Lacjum leżą nad Morzem Tyrreńskim i zaledwie kilka kilometrów od Morza Liguryjskiego. Idąc w głąb lądu, krajobraz staje się coraz bardziej płaski i pagórkowaty, aczkolwiek nie brakuje również charakterystycznych cypli, które dochodzą aż do morza i ożywiają niektóre z turystycznych miejscowości włoskich.

Maremma toskańska jest większa i rozciąga się od północy ku południu od prowincji Livorno po prowincję Grosseto. Przemieszczając się jeszcze bardziej w głąb regionu, gdzie królują pola uprawne i pastwiska, Maremma toskańska obejmuje również prowincję Pizy. W okolicach Livorno, gdzie mówi się o Maremma Alta albo Maremma Pisana, znajdują się renomowane nadmorskie kurorty takie jak Rosignano Marittimo, Bibbona, Castagneto Carducci, Cecina, San Vincenzo i Piombino. Z portu w Piombino, można również popłynąć promem na wyspę Elbę, jedną z głównych atrakcji turystycznych w okolicy.

W prowincji Grosseto, gdzie znajduje się Maremma w dokładnym tego słowa znaczeniu, Maremma z Grosseto oferuje jedne z najbardziej popularnych ośrodków wypoczynkowych, wybieranych przez odwiedzających Toskanię i mieszkających na kempingach bądź w ośrodkach wypoczynkowych. Miejscowości nadmorskie takie jak Follonica Castiglione della Pescaia, Porto Santo Stefano, Porto Ercole i Orbetello z charakterystyczną laguną, są rokrocznie odwiedzane przez całe rzesze turystów włoskich i zagranicznych. W Maremma Grosseto, w okolicy znanej również Costa d’Argento znajduje się Monte Argentario: cypel ten tworzy naturalny raj o niesłychanym uroku, spotęgowany jeszcze przez bliskość wyspy Giglio i Giannutri, należących do Archipelagu Toskańskiego.

Przemieszczając się w kierunku południa, dojeżdżamy do Maremma z Lacjum, usytuowanej w prowincji Viterbo i północej części Rzymu. Również tutaj znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, gdzie można spędzić urocze wakacje nad morzem, zwłaszcza w Montalto di Castro, Vulci, Tarquinia i Tuscania.

Również z winiarsko - gastronomicznego punktu widzenia, Maremma jest jedną z włoskich wspaniałości. Ziemia pastwisk, zasobów naturalnych i winnic, Maremma oferuje typowe, wykwintne potrawy na bazie mięsa i ryb oraz znane wina, odzwierciedlające urok i tradycje tego regionu. Jeśli chodzi natomiast o historię, w Maremma mamy wiele znalezisk archeologicznych, związanych zwłaszcza z epoką Etruksów.

Czytaj więcej

Odkryj naszą sieć turystyczną