Camping.pl

Riwiera Liguryjska: przewodnik

Riwiera Liguryjska jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, które łączy przyjemność wakacyjnego wypoczynku nad morzem, z możliwością wycieczek po pobliskich terenach górskich oraz malowniczych wioskach rozsianych wzdłuż wybrzeża. Z geograficznego punktu widzenia, Riwiera Liguryjska odpowiada nadmorskiemu regionowi Ligurii, z widokiem na Morze Liguryjskie, rozciągającemu się z zachodu na wschód, między granicą z Francją i prowincją liguryjską La Spezi. Ze względu na swoją wielkość i zróżnicowanie terytorialne, Riwiera Liguryjska jest podzielona na Riwierę Ponente, odpowiadającą części na wschód od Genui i Riwierę Levante, na zachód od stolicy regionu aż po granicę z Toskanią.

Riwiera Liguryjska oferuje bardzo bogaty wybór kempingów i ośrodków wypoczynkowych, położonych często w punktach panoramicznych, przez co jest miejscem turystycznym, zachęcającym do aktywności: od różnych rodzajów plaż po piękno nadmorskich miasteczek i ofertę winiarsko-gastronomiczną z lokalnymi specjałami, takimi jak: słynne pesto i focaccia.

Riwiera Ponente jest odcinkiem Riwiery Liguryjskiej, który najlepiej dopasowuje się do potrzeb rodzin z dziećmi, dzięki piaszczystym plażom, ale również tym obszarem, który uwodzi fanów nurkowania i sportów wodnych w głębinie morskiej. Wśród najbardziej znanych nadmorskich kurortów należy wymienić Varazze, Finale Ligure, Diano Marina i Alassio, nie zapominając innych, urokliwych miejsc, takich jak San Remo, znanego również jako miasto kwiatów. Jeśli chodzi o kwiaty, najbardziej intensywne wspomnienie wakacyjne z tej części Włoch, będzie oznaczać, że Riwiera Ponente dzieli się na dwie strefy turystyczne: Riwierę dei Fiori [Riwierę Kwiatów] na zachodzie, w prowincji Imperia i Riwierę delle Palme [Riwierę Palm] na wschodzie, w prowincji Savona.

Riwiera Levante charakteryzuje się natomiast obecnością skał i urwisk, które pomimo mniej dostępnych plaż niż na Riwierze Ponente, charakteryzują się większym ożywieniem miasteczek i pięknymi krajobrazami. W szczególności na uwagę turysty zasługuje obszar zwany Cinque Terre ze swoimi bajecznymi krajobrazami: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore to miasteczka z widokiem na morze, od których pochodzi nazwa tej części. Na uwagę zasługują, znajdujące się w dalszym ciągu na Wybrzeżu Levante, niezwykle urokliwe miejscowości jak Camogli, Lerici i Porto Venere, Portofino oraz właściwie cały rejon Zatoki Tigullio.

Czytaj więcej

Odkryj naszą sieć turystyczną