Camping.pl

Salento: przewodnik

Salento lub Półwysep Salencki jest obszarem turystycznym w Apulii, regionie niesłychanie atrakcyjnym regionie usytuowanym na południu Włoch, gdzie spędzając wakacje można poznawać lokalne tradycje. Otwarte na Adriatyk od wschodu, od frontu na wybrzeże Albanii i na Morze Jońskie od zachodu, Salento położone jest w „obcasie Włoch” i obejmuje prowincję Lecce i część prowincji Brindisi i Taranto, czyli obszar niezwykle atrakcyjny, mający bogata ofertę turystyczną.

Salento które przeżyło silny rozwój turystyczny, zwłaszcza w ciągu ostatniego dziesięciolecia jest obecnie jednym z głównych miejsc wakacyjnych, również dzięki wielu kempingom i ośrodkom wczasowym położonym na wybrzeżu adriatyckim i wybrzeżu jońskim. Poczynając od tego kierunku, można nakreślić cechy charakterystyczne obszaru turystycznego Apulii, która szczyci się mocno zróżnicowanymi mikro strefami położonymi w jej sercu.

Wybrzeże adriatyckie Salento od północy ku południu, rozciąga się od prowincji Brindisi do prowincji Lecce, aż po Punta Palascìa lub Capo d’Otranto. Łagodny klimat, typowy dla Adriatyku, natomiast rodzaje plaż dla turystów zmieniają się stopniowo schodząc na południe: od piaszczystych plaż w prowincji Brindisi przechodzimy do innego rodzaju piasku i skał w prowincji Lecce, gdzie nie należą do rzadkości klify i jaskinie w skałach o niezwykle ekstrawaganckich kształtach. Wśród nadmorskich kąpielisk wybrzeża adriatyckiego w Salento są: Torre Canne, Rosa Marina, Villanova, Costa Merlata, Torre Santa Sabina, Specchiolla, Lido Cerano, Ostuni i Torre San Gennaro w prowincji Brindisi; San Foca, Roca Vecchia, Torre dell’Orso, Sant’Andrea i Otranto w prowincji Lecce.

Wybrzeże jońskie Saleneto jest znane z krystalicznej wody i cudownych krajobrazów przyrodniczych, które w wielu przypadkach bardzo przypominają plaże karaibskie. Prowincjami otwartymi na Morze Jońskie są Lecce i Zatoka di Taranto, na północy i samo Taranto. W prowincji Lecce, otwartej na Morze Jońskie znajdziemy tak słynne i urokliwe kąpieliska jak Porto Cesareo i Gallipoli, oraz Punta Prosciutto, Torre Lapillo, Castro, Punta Pizzo, Lido San Giovanni, Punta della Suina, Torre Mozza, Torre Pali, Pescoluse (lub Maldive del Salento) i Santa Maria di Leuca. W prowincji Taranto, natomiast wśród najbardziej znanych miejscowości znajduje się San Pietro w Bevagna, Salina dei Monaci, Marina di Pulsano, Marina di Leporano, Castellaneta Marina, Riva dei Tessali i Marina di Ginosa. Salento, jak już było powiedziane, to również ziemia obfitująca w tradycje winiarsko - gastronomiczne i folklor, co czyni je atrakcyjnym dla tych, którzy chcą poświęcić wakacje na odkrywanie regionu.

Czytaj więcej

Odkryj naszą sieć turystyczną