Camping.pl

Wyspa Elba: przewodnik

Wyspa Elba jest trzecią co do wielkości wyspą we Włoszech i jest częścią prowincji Livorno w Toskanii. Z około 150 km linii brzegowej i pięknymi krajobrazami, z dzikimi odcinkami, Wyspa Elba jest bardzo popularnym obszarem turystycznym na nadmorskie wakacje, zarówno dla tych, którzy lubią zrelaksować się na plaży, jak i tych, którzy preferują aktywny wypoczynek z wycieczkami i sportami wodnymi.

Położona na terenie Parku Narodowego archipelagu toskańskiego, Wyspa Elba jest największą z siedmiu wysp, które tworzą ten uroczy archipelag: Wyspa Giglio, Wyspa Capraia, Wyspa Montecristo, Wyspa Pianosa, Wyspa Giannutri i Wyspa Gorgona, w kolejności od największej do najmniejszej. Do tych okazałych wysp, należy doliczyć trzy mniejsze wyspy: Isola di Palmaiola, Isola di Cerboli i małe wyspy Formiche di Grosseto.

Mamy wiele kempingów i miejscowości turystycznych na Elbie, dzięki tradycji wypoczynku na wyspie i usytuowaniu na Morzu Tyrreńskim, dzięki czemu wyspa jest łatwo dostępna z kontynentalnej części Toskanii. W sezonie letnim, prom z Piombino Maritima zapewnia stałe połączenie z portami głównych ośrodków wypoczynkowych na wyspie: Portoferraio, Rio Marina i Cavo, nadmorskimi miasteczkami, gdzie można również znaleźć największe skupisko obiektów w plenerze. Wśród atrakcji turystycznych Elby, na szczególną uwagę zasługują też rybackie miasteczka Marina, Marina di Campo, Porto Azzurro i Rio Marina, a także Capoliveri, Rio nell'Elba i Poggi położone na małych wzgórzach w niewielkiej odległości od wybrzeża. Marciana, położona między brzegiem a pagórkami jest idealnym punktem wyjścia dla wycieczek, dzięki obecności kolejki gondolowej prowadzącej na Monte Capanne oraz do Narodowego Parku Archipelagu Toskańskiego, gdzie istnieją słynne formacje skalne Kamiennych Potworów z Wyspy Elby.

Wracając na wybrzeże, należy stwierdzić, że Elba oferuje krystalicznie czystą wodę i ogromną różnorodność plaż: od plaż z białym drobniutkim piaskiem, idealnych dla rodzin z dziećmi, aż do fascynujących klify i żwiry.

Czytaj więcej

Odkryj naszą sieć turystyczną