Camping.pl

Apulia: przewodnik

Apulia należy do włoskich regionów, które najlepiej nadają się do spędzenia urlopu nad morzem. Przyczyn szukać można w idealnym połączeniu łagodnego klimatu, krystalicznego morza, widoków jak z kartek pocztowych i kulturze tego terenu z tradycjami. Bogaty w infrastrukturę i ośrodki turystyczne, które rozłożone są na całym wybrzeżu Apulii, region ten od wielu last jest wakacyjnym kierunkiem Włochów i dopiero od niedawna ściąga coraz większe grono turystów zagranicznych. W przeszłości wynikało to być może z niewielkiej znajomości rejonu i odległości do pokonania dla tych, którzy przybywają z północy Europy.

Aby zrozumieć czym jest Apulia dla wczasowiczów należy przede wszystkim powiedzieć, że region ten geograficznie jest „obcasem Włoch“ i jako taki skąpany jest w dwóch morzach: Adriatyku i Morzu Jońskim. Przekłada się to na różne strefy turystyczne i chociaż wszystkie są bardzo cenione, najważniejsze to Gargano nad Adriatykiem i Salento, które obejmuje część od strony Adriatyku i całe wybrzeże Apulii nad morzem Jońskim.

Ogólnie rzecz ujmując dla wybrzeża Apulii charakterystycznych jest kilka miejscowości kąpieliskowych będących celem masowego turysty. Z tego właśnie powodu są zatłoczone ale oferują bogate usługi dla wczasowiczów; z drugiej strony są także jeszcze oazy dzikiej przyrody. O ile w pierwszym przypadku ceniona jest przede wszystkim łatwo dostępna plaża, często piaszczysta lub z drobnym żwirkiem, w drugim znaleźć można pejzaże jak z widokówek, które lokalnym mieszkańcom na myśl przywodzą Karaiby z powodu ich urody i czystego morza. W tych częściach, na przykład, nie jest rzadkością natknąć się na strefy chronione, w których mamy klasyczny zielony kolor zarośli śródziemnomorskich obok skalistych wybrzeży z klifami i podmorskimi grotami, doskonałymi dla tych, którzy kochają skoki do wody i nurkowanie.

W czasie urlopu w Apulii poświęconego odkrywaniu tego miejsca i jego tradycji na szczególne wyróżnienie zasługują domki typu trulli z Alberobello, czy ogólnie trulli jako takie: typowe budowle rejonu Murgii apulijskiej zrobione z kamienia, w kształcie stożka. Wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiele tu tras pielgrzymkowych, jak choćby ta prowadząca do Sanktuarium San Pio da Pietrelcina; zresztą Apulia to ziemia pełna pasji. Także tej do kuchni (są tu produkty takie jak oliwa z oliwek extra virgine, wina, w tym Negramaro). Są ponadto także tańce „pizzica salentina”, które dały początek słynnemu festiwalowi „Notte della taranta”.

Czytaj więcej


Certyfikaty Doskonałości KoobCamp

Portal turystyczny KoobCamp, którego częścią jest Camping.pl co roku nagradza kempingi i obiekty wakacyjne, które wyróżniają się wysoką jakością oferowanych usług. Zobacz zwycięzców i wybierz doskonałość:

Torre Rinalda Beach Camping & ResortLecce, Lecce
Village Camping Park ShadakPorto Cesareo, Lecce
Torre Rinalda Beach Camping & ResortLecce, Lecce
Torre Rinalda Beach Camping & ResortLecce, Lecce
Village Camping Park ShadakPorto Cesareo, Lecce
Torre Rinalda Beach Camping & ResortLecce, Lecce


Odkryj naszą sieć turystyczną