Camping.pl

Apulia: przewodnik

Apulia należy do włoskich regionów, które najlepiej nadają się do spędzenia urlopu nad morzem. Przyczyn szukać można w idealnym połączeniu łagodnego klimatu, krystalicznego morza, widoków jak z kartek pocztowych i kulturze tego terenu z tradycjami. Bogaty w infrastrukturę i ośrodki turystyczne, które rozłożone są na całym wybrzeżu Apulii, region ten od wielu last jest wakacyjnym kierunkiem Włochów i dopiero od niedawna ściąga coraz większe grono turystów zagranicznych. W przeszłości wynikało to być może z niewielkiej znajomości rejonu i odległości do pokonania dla tych, którzy przybywają z północy Europy.

Aby zrozumieć czym jest Apulia dla wczasowiczów należy przede wszystkim powiedzieć, że region ten geograficznie jest „obcasem Włoch“ i jako taki skąpany jest w dwóch morzach: Adriatyku i Morzu Jońskim. Przekłada się to na różne strefy turystyczne i chociaż wszystkie są bardzo cenione, najważniejsze to Gargano nad Adriatykiem i Salento, które obejmuje część od strony Adriatyku i całe wybrzeże Apulii nad morzem Jońskim.

Ogólnie rzecz ujmując dla wybrzeża Apulii charakterystycznych jest kilka miejscowości kąpieliskowych będących celem masowego turysty. Z tego właśnie powodu są zatłoczone ale oferują bogate usługi dla wczasowiczów; z drugiej strony są także jeszcze oazy dzikiej przyrody. O ile w pierwszym przypadku ceniona jest przede wszystkim łatwo dostępna plaża, często piaszczysta lub z drobnym żwirkiem, w drugim znaleźć można pejzaże jak z widokówek, które lokalnym mieszkańcom na myśl przywodzą Karaiby z powodu ich urody i czystego morza. W tych częściach, na przykład, nie jest rzadkością natknąć się na strefy chronione, w których mamy klasyczny zielony kolor zarośli śródziemnomorskich obok skalistych wybrzeży z klifami i podmorskimi grotami, doskonałymi dla tych, którzy kochają skoki do wody i nurkowanie.

W czasie urlopu w Apulii poświęconego odkrywaniu tego miejsca i jego tradycji na szczególne wyróżnienie zasługują domki typu trulli z Alberobello, czy ogólnie trulli jako takie: typowe budowle rejonu Murgii apulijskiej zrobione z kamienia, w kształcie stożka. Wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiele tu tras pielgrzymkowych, jak choćby ta prowadząca do Sanktuarium San Pio da Pietrelcina; zresztą Apulia to ziemia pełna pasji. Także tej do kuchni (są tu produkty takie jak oliwa z oliwek extra virgine, wina, w tym Negramaro). Są ponadto także tańce „pizzica salentina”, które dały początek słynnemu festiwalowi „Notte della taranta”.

Czytaj więcej

Odkryj naszą sieć turystyczną