Camping.pl

Dolina Aosty: przewodnik

Dolina Aosty jest najmniejszym regionem włoskim, co nie oznacza, że z tego powodu, w oczach turystów jest mniej interesujący niż inne, zwłaszcza dla tych, którzy kochają góry, wędrówki po lesie i miasteczka o bogatej historii. Usytuowana na granicy Francji i Szwajcarii, w Alpach, Dolina Aosty oferuje pocztówkowe krajobrazy, dzięki swojemu położeniu pomiędzy Mont Blanc, najwyższym szczytem w Europie, a trzema innymi szczytami o znacznych rozmiarach Cervino, Monte Rosa i Gran Paradiso.

Kto wybiera wakacje na kempingach czy w wioskach turystycznych w Dolinie Aosty robi to zwykle ze względu na możliwość uprawiania sportów zimowych w ośrodkach narciarskich, takich jak Monterosa Ski lub w tak znanych miejscowościach turystycznych jak Courmayeur czy Champoluc. Natomiast ci, którzy, zamiast jazdy na nartach wolą spacery i romantyczną atmosferę, docenią Dolinę Aosty ze względu na znaczną ilość miasteczek i zamków lub "fortec" rozsianych po całym regionie: do najbardziej znanych zamków w Dolinie Aosty należą Fénis, Saint-Pierre i Bard, w tym ostatnim mieści się również Muzeum Alp.

Dla poszukujących relaksu i odpoczynku, Dolina Aosty oferuje wakacje lub weekend w termach. Do najbardziej atrakcyjnych ośrodków termalnych w regionie należą Pré-Saint-Didier i Saint-Vincent, przy czym w tym ostatnim znajduje się jedno z nielicznych we Włoszech kasyn. Z gastronomicznego punktu widzenia, Dolina Aosty kusi kuchnią o typowo górskich smakach, jak sery i wędlina: Fontina, Valle d'Aosta Fromadzo wśród serów i szynka Jambon de Bosses oraz słonina Vallée d’Aoste Lard d’Arnad wśród wędlin. Jeśli chodzi o przygotowania, podróż do Valle d'Aosta oznacza degustację klasycznego fondue, carobonady (dla tych, którzy jedzą mięso) lub polenty w wielu konsystencjach i smakach.

Kempingi i ośrodki wypoczynkowe w Dolinie Aosty to zazwyczaj parkingi dla kamperów lub ośrodki z charakterystycznymi drewnianymi domkami, idealnie nadającymi się do niskich temperatur zimą i pozwalającymi w pełni cieszyć się romantyczną atmosferę zaśnieżonych krajobrazów lub soczystą zielenią, w zależności od sezonu.

Czytaj więcej


Najbardziej popularne regiony turystyczne w Dolina Aosty

Znajdź Kemping lub Obiekt Wakacyjny w najpopularniejszych regionach turystycznych, miejscowościach słynących z piękna krajobrazu, sztuki i oferowanych usług.


Odkryj naszą sieć turystyczną