Camping.pl

Friuli Wenecja Julijska: przewodnik

Friuli-Wenecja Julijska to włoska brama na Wschód, ponieważ jest to region położony na północy i graniczący ze Słowenią i jako taki charakteryzuje się terytorium i obyczajami, które odzwierciedlają jego przeszłość jako miejsce spotkań i zderzenia kultury łacińskiej, germańskiej i słowiańskiej. Różnorodność, jaką znajdujemy tutaj również z geograficznego punktu widzenia, z Morzem Adriatyckim, obmywającym południowe tereny regionu i Alpy Karnickie na północy, wszystko poprzecinane niezwykle urokliwymi wzgórzami i równinami.

Ze względu na łatwy dojazd dla turystów z Europy Środkowej i Wschodniej, Friuli-Wenecja Julijska jest idealnym miejscem na wakacje nad morzem, w górach, w miastach sztuki i bogatych doznań kulinarnych.

Jeśli chodzi o nadmorskie kurorty, gdzie koncentrują się główne kempingi i wioski turystyczne, turyście najbardziej upodobali sobie Grado i Lignano Sabbiadoro. Ci, którzy wybierają Grado na wakacje nad morzem czynią to ze względu na specyfikę krajobrazu pełną wysepek, która przypomina typowy pejzaż Laguny Weneckiej. Grado, nazywana również "złotą wyspą", łączy stare miasto pełne atrakcji kulturalnych z drobno piaszczystą, złotą plażą, idealną dla rodzin z dziećmi. Dla miłośników odnowy biologicznej, polecamy słynne Terme Marine di Grado, w ofercie znajdują się również miejsca idealne do oglądania ptaków i pieszych bądź rowerowych wędrówek, dzięki obecności dwóch rezerwatów przyrody, ale także historyczna podróż w pobliskiej Akwilei. W Lignano Sabbiadoro wakacje kojarzone są przede wszystkim z morzem: 8 km plaży z drobnym, złotym piaskiem, restauracje i kluby, parki rozrywki i doskonale wyposażona przystań. Z Lignano Sabbiadoro można dotrzeć do pobliskich rezerwatów przyrody Foci dello Stella i Valle Canal Novo.

Dla tych, którzy preferują wakacje w górach, Friuli Wenecja Julijska oferuje możliwość uprawiania turystyki pieszej i sportów zimowych w okolicach Tarvisio i Monte Lussari i Piancavallo oraz w Dolomitach Friulijskich. Carnia, to obowiązkowy punkt programu turystycznego, charakteryzująca się siedmioma dolinami o pocztówkowej scenerii. Nie można pominąć Płaskowyżu Kras z jego wapiennymi skałami, które tworzą niezwykle oryginalne formy i jaskinie. Wzgórza i bogactwo gastronomiczne przyciągają rzesze turystów w okolice San Daniele, ojczyzny szynki dojrzewającej, oraz Gorycji i Collio, gdzie środkowoeuropejski urok miasta miesza się ze smakiem wybornego białego wina. Dla tych, którzy kochają miasta sztuki, oprócz wspomnianej Gorycji, stolica regionu Triest i Udine oferują fascynujący aspekt Friuli-Wenecji Julijskiej i jej bogatej przeszłości.

Czytaj więcej

Odkryj naszą sieć turystyczną