Camping.pl

Liguria: przewodnik

Liguria to region w całości położony nad Morzem Tyrreńskim i dość płasko wchodzący w ląd. Leży na odcinku linii brzegowej łączącej Toskanię z francuskim Lazurowym Wybrzeżem, gdzie wody nazwane są Morzem Liguryjskim. Wraz ze swą stolicą Genuą, Liguria uwodzi turystów swymi wyjątkowo malowniczymi kąpieliskami, często charakteryzującymi się urwistymi cyplami wchodzącymi w morze, w których powstały osady z przystanią lub miasteczka wtulone w skaliste wybrzeże.

Urlop na morzem w Ligurii zaczyna się od wyboru rejonu, który chcemy zwiedzić - lub dokładniej mówiąc - plaż i zatok. Na zachodzie Liguria graniczy z Francją, na wschodzie z Toskanią, a jej wybrzeże dzieli się na: Riwierę Fiori oraz Riwierę Palme, które razem tworzą Riwierę Ponente; Genuę i Rajską Zatokę, Zatokę Tigullio, Cinque Terre i Zatokę Poetów na Riwierze Lewantu. Na wschód od Genuy górują przedmieścia oddzielające Riwierę Ponente od Riwiery Lewantu. Możemy dzięki temu z całą pewnością zauważyć, że istnieją pewne kluczowe różnice pomiędzy tymi dwoma odcinkami brzegowymi: w Ponente łatwiej natrafić na miękkie lub piaszczyste nadbrzeże, a to dzięki oddaleniu od gór, które łagodnie schodzą do morza. Tymczasem w Lewancie znajdują się te najbardziej charakterystyczne, szpiczaste cyple Morza Tyrreńskiego.
O ile Riwierę Ponente można uznać za złożoną przylądków, z językami lądu wchodzącymi w morze, to Lewant oferuje nam scenografię zbudowaną z malowniczych skał i urwisk, które stają się symbolem Lugurii, jak chociażby Cinque Terre będącego na liście UNESCO od roku 1997. Mówimy to u pięciu miastach, które bardziej niż inne pokazują jak człowiek potrafi współdziałać z naturą morza i gór tworząc sugestywne miejsca takie jak: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Są to gminy w prowincji Spezia, które razem tworzą Cinque Terre.

Urlopowi w Ligurii sprzyja rozbudowana infrastruktura turystyczna i ośrodki, które często czynne są przez cały rok. Nie należy jednak zapomnieć o wizycie w Genui, tak fascynującej dzięki swym zaułkom i portowi. Poza tym czeka jeszcze wycieczka kulinarna: poznać trzeba pesto, oliwki i typowe liguryjskie pieczywo zwane foccacia. Nie wszyscy wiedzą zresztą, że pesto, specjał kulinarny doceniany na całym świecie pochodzi właśnie z Ligurii.

Czytaj więcejOdkryj naszą sieć turystyczną