Camping.pl

Sycylia: przewodnik

Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnego. Jako taka ma do zaproponowania turystom wielkie bogactwo krajobrazowe, artystyczne, kulturowe i kulinarne. Przez cale wieki leżąc na skrzyżowaniu dróg z Europy do Afryki Sycylia była areną walk różnych ludów, które dominowały śródziemnomorskie szlaki . Dziś Sycylia jest fascynującym wynikiem zmian, które pozostawiły trwałe ślady w lokalnych tradycjach i na jej terenie, gdzie piękno krajobrazów podnosi dodatkowo wartość starożytnej cywilizacji.

Wakacje na Sycylii są synonimem pobytu nad morzem, zresztą nie mogłoby by być inaczej w przypadku największej włoskiej wyspy na samym środku Morza Śródziemnego. Należy przy tym zaznaczyć, że ze względu na duży napływ turystów i dzięki łagodnemu klimatowi wiele kempingów i ośrodków turystycznych na Sycylii jest czynnych cały rok.

Choć jest tu wiele miejscowości kąpieliskowych rozsianych po całym terenie regionu, to prowincja Messyna prowadzi w klasyfikacji miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów włoskich i zagranicznych. Wszystko to dzięki łatwo dostępnej linii brzegowej i miejscom idealnie nadającym się na wakacje, jak Taormina o przepięknych pejzażach i zabytkach, czy archipelag Wysp Liparyjskich zwanych też Eolskimi lub wyspy Stromboli i Vulcano z aktywnymi wulkanami. W prowincji Katanii natomiast atrakcje wynikają z krystalicznie czystego morza, wybrzeża z fantastycznym widokiem wulkanicznego kompleksu Etny, który stanowi cel wycieczek zarówno letnich jak i zimowych, gdy szczyty pokryte są śniegiem. Także w rejonie Katanii oprócz samej stolicy z bogatą historią wspomnieć warto rezerwat naturalny „Wyspa Lachea i Wyspy Cyklopów“.

Uroda miasta i bogactwo oferty kulinarnej i win są mocną stroną Ragusa, podczas gdy w Syrakuzach czuje się historię a wybrzeże zapiera dech w piersiach. Na szczególne wyróżnienie zasługuje prowincja Agrigento, a to dzięki swym fascynującym miejscom takim jak wyspa Lampeduza i Valle dei Templi, wpisana zresztą na listę dziedzictwa UNESCO za wysoką wartość archeologiczną rejonu zawierającego świątynie z czasów hellenistycznych. W prowincji Trapani natomiast główne atrakcje znajdują się na archipelagu Egadi. Mamy tu malownicze miejsca takie jak wyspa Favignana, także wyspa Pantelleria czy Monte Erice.

Stolica Palermo, wraz z całą prowincją oferuje natomiast idealne podsumowanie sycylijskich uroków: od morza poprzez sztukę aż do kultury i specjałów kulinarnych, których doświadczyć można na historycznych targach w Ballarò, Vucciria oraz Il Capo.

Czytaj więcej


Najbardziej popularne regiony turystyczne w Sycylia

Znajdź Kemping lub Obiekt Wakacyjny w najpopularniejszych regionach turystycznych, miejscowościach słynących z piękna krajobrazu, sztuki i oferowanych usług.


Odkryj naszą sieć turystyczną